Ahrvid Engholms fantastiska kulturdiversekalender 17 april – 5 maj

17 apr Läsningar med Zara Kjellner och Elis Burrau, rönnells, Sthlm, kl 17
17 apr Hundarnas historiebok (på finska), Finlandsinstitutet, Sthlm, kl 13
17 apr Bygg din egen robot, Kungsholmens bibl, Sthlm, kl 13
17 apr Förfträff: Ulrika Milles, Hedengrens, Sthlm, kl 17.30
17 apr Skrivarverkstad – hur mycket kan man påverka utan makt, Hallwylska museet, Sthlm, kl 15
17 apr Öppning utställn Världen omkring dig, GÖTEBORGS konstmuseum
17 apr Örnen och kråkans poesipodd, Sthlms stadsbibl, kl 12
17 apr Visning av modelljärnvägen, Tekniska museet, Sthlm, kl 19
17 apr Lysande utsikter – läsecirkelträff, Sthlms stadsbibl, kl 18
17 apr New Magazine, release, At Six, Brunkebergs torg, Sthlm, kl 17
17 apr BOkrelease Elf Dalia av Maja Daniels, Konst-Ig- bokhandel, Sthlm, kl 17
17 apr Nostalgisk filmkväll, Gröndals bibl, Sthlm, kl 18
17 apr Inspirationslunch: Tågsemester, Akademibokh, Sthlm, kl 11.45
17 apr Joanna Lombard presenting her handmade book AAO, Index, Kungsbro strand 19, Sthlm, kl 17
17 apr Hur kan man påverka utan makt? – Skrivarworkshop ledd av poeten Burcu Sahin, Halwyllska museet, Sthlm, kl 15
17 apr Bokrelease med Maja Daniels och Andrea Lundgren, Konst-ig Bokhandel, Sthlm, kl 17.30
18 apr Petri Saarikko, Lullabies, Astrid Lindgrens Näs, VIMMERBY
18 apr The Camino Way – Lessons in Leadership from a Walk across Spain, by Victor Prince, The English Bookshop, Sthlm, k l18.30
18 apr We love the 2000s, MALMÖ Arena
18 apr Start för Tjejmässa, KARLSHAMN
18 apr Robotverkstad, Husby bibl, Sthlm, kl 13
18 apr Upplev olika världar med VR, Husby bibl, Sthlm, kl 17
18 apr Ordet – en föreställning om Jesus’ sista dagar, Ansgarskapellet, Sthlm, kl 17
18 apr Streaming and Deep Anomaly Detection, Goto 10, Sthlm, kl 18
18 apr Matteuspassionen (JS Bach), Engelbrektskyrkan, Sthlm, kl 18
19-22 apr Ytterbium (brittiska påskkongressen, Heathrow
19-22 apr Konstexplosion, festival, SÖLVESBORG
19 apr Gothcon XLII, GÖTEBORG
19 apr Katarinaberget, kapsyler och kolera, Mariagrän, Sthlm, kl 11
19 apr Matteuspassionen, Spånga kyrka, Sthlm, kl 18
19 apr Träffa Koko Hubara & Ebba Witt-Brattström, Finlandsinstitutet, Sthlm
-20 Vernissage Storykrobr 10 11-17
***20 apr Deadlineför TAFF-omröstningen se taff.org.uk
20 apr Anime Party, Sigtunag 12, Sthlm, kl 16-21
20 apr Hornsgatans hus och höjder, Yttersta tvärgränd 11, Sthlm, kl 11
20 apr Johannespassionen (JS Bach), Högalidskyrkan, Sthlm, kl 16
20 apr Påsknattsmässa av GF Händel, Adolf Fredriks kyrka, Sthlm, kl 22
21 apr Deadline uppsatstävling: Fred och säkerhet, https://allevents.in/stockholm/uppsatstävling-unga-fred-och-säkerhet/200016910193336, bidrag till elin.lilijenbladh@folkochforsvar.se
21 apr Finntastic festival, Finlandsinstitutet
21 apr Anime: När Marnie var där, Capitol, Sthlm, kl 11
21 apr Barnens kulturfestival, Kungsträdgården, Sthlm, kl 11-17
21 apr Kapten skägglös, Vindragarlagets skrålokal, Sthlm, kl 14
21-22 apr Träffa kungens hästar, Hovstallet, Sthlm, kl 13-16
22 apr We dont have time Climate Conference, Norrsken House, Sthlm, kl 13-17, https://allevents.in/stockholm/the-2019-we-dont-have-time-climate-conference/200017017024329
22 apr Bokrelease: SOS – Rockefeller en klimatsmart historia, Bullkyrkan, Stortorget, Sthlm, kl 15
23 apr Filmvisning: Koyaanisquatsi,ArkDes, Sthlm, kl 18
23 apr Release 101 ord till vårt Stockholm (boken delas också ut), Obaren, Stureplan 2, Sthlm, kl 19
23 apr Sida vid sida – LO-distriktet 100 år, ABF, Sthlm, kl 18
23 apr Världsbokdagen, bl a många biblioteksaktiviteter
23 apr Artist talk: D T Srother, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 18
23 apr Från Norrbro via Riddarholmen till Sveavägen och sedan? Stockholm som förlagsstad, ABF, Sthlm, kl 18
23 apr Europavalet och OSSE, ABF, Sthlm, kl 18
23 apr Manifestation för yttrandefrihet, Svea Hovrätt, Sthlm, kl 12
23-3 maj Utställn ”Carbon Ruins” om ett fossillöst Sverige 2045, Kristallen, LUND
23 apr Berättarcafe, Timmermansgården, Sthlm, kl 18.30
23 apr Fördubblad livsmedelsexport 2030 – hurdå?, Kgl Skogs och Lantbruksakademien, Sthlm, kl 12
23 apr Ny rapport från Vägval för klimatet: Industrisystem, IVA, Sthlm, kl 13
23 apr ”Åk Hasaloppet inomhus” (OBS stavning, för barn?), Nordiska museet, Sthlm
23 apr Sthlm som förlagsstad under 180 år, ABF, Sthlm, kl 18
23 apr Skärgården – kulturhistoria, byggstilar och livsöden, Sthlms stadsbibl, kl 18
23-29 apr Världsbokveckan, div aktiviteter här och där
23 apr Sthlm 180 år som förlagsstad, ABF, Sthlm, kl 18
23 apr Föredrag o Katarina Jagellonica, LUNDS stadsbibl, kl 18
23 apr Japansk bokbindarkonst, Östasiatiska museet, Sthlm, kl 16.30
23 apr Magnus Utvik om Vänsterpartiets mörka historia, Johannesgränd 2, Sthlm, kl 17
23 apr Drömmen om artificiell intelligens, Armemusseum, Sthlm, kl 17
23 apr Gröndal – från kåkstad till tvärbanestad, Sthlms stadsmuseum, kl 17
23 apr Seminarium: Kulturens beetingelser och finansiering, Folkoperan, Sthlm, kl 17
23 apr Mystique ”med några Av Europas mest tankspridda trollkarlar”, Teater Tre, Sthlm. kl 18
23 apr Manifestaiton till minne av folkmordet 1915, Sergels torg, Sthlm, kl 11; därefter minnesstund i Riksdagen kl 12
24 apr Lindsey Fitharrris: Konsten att skära i kroppar, G:a stans bokhandel, Sthlm, kl 18
24 apr Deckarvännerna träffar Kristoffer Lind & Tove Alsterdal, Mäster Anders, Pipersgatan 1, Sthlm, kl 17, anm leif-rune.strandell@pp.ephone.se
24 apr Läs Högt, semifinal, Grand, UPPSALA
24 apr Krig och fred – manligt och kvinnligt, Sthlms stadsarkiv, kl 12
24 apr Pecha Kucha Night om form, design och kultur, Smålands museum, VÄXJÖ, kl 18.30
24-18 apr Experimentel musikfestival INTONAL, Inkonst, BErgsg 28, MALMÖ
24 apr Skrivarverkstad, med L Gidlöf & E Skagegård, UPPSALA stadsbibl, kl 17
24 apr Jag shoppar – alltså finns jag, Historiska museet, Sthlm, kl 18, anm myntkabinetten.se
24-28 apr Intonal – festival för experimentell och elektronisk musik, MALMÖ
24 apr Premiär: Nosferatu, Turteatern, Sthlm
24 apr Fem gånger som forskare haft fel, Historiska museet, Sthlm, kl 17
24 apr Att smida en rustning, Medeltidsmuseet,Sthlm, kl 17
24 apr Legender från New Orleans, Etnografiska museet, Sthlm, kl 17
24 apr Jag shoppar därför finns jag, Historiska Museet, Sthlm, kl 17
24 apr SF reading group: Semiosis – Sue Burke, The english Bookshop, Sthlm, kl 18
24 apr Techarenan Summit, Waterfront Centre, Sthlm, kl 9-15, https://allevents.in/stockholm/techarenan-summit/1000053804185768
24 apr När samtalen tystnar, forum för levande historia, Sthlm, kl 17.30
24 apr Mithlonds bokgille, GÖTEBORG (var?)
24 apr Hashtags, influencers och medlemsmöten – framtidens organisering, Epicenter, Sthlm, kl 13
24 apr Månadens diktsamling, Sthlms stadsbibl, kl 12
24 apr Bokcirkel för publik: Om Lydia, Sthlms stadsbibl, kl 18
24 apr Vem har europeisk identitet, ABF, Sthlm, kl 18
24 apr Filosoficafe: Frihet, Hornstulls bibl, Ssthlm, kl 17.30
24 apr Om liberalism, Timbro, Sthlm
24 apr Statsvetare pratar politik, ABF, Sthlm, kl 18
24 apr Datorspel för blinda, Goto10, Sthlm, kl 12
25 apr Vårt dagliga bråd, ABF, Sthlm, kl 18.30
25 apr Sverigepremiär för Katarzyna Kozyras videoverk, UPPSALA Konstmuseum
25 apr Hur motverkar vi stereotypa bilder av minoriteter?, Timbro, Sthlm, kl 12
25 apr Vårt dagliga bröd, ABF, Sthlm, kl 18.30
25 apr Öppet hus på Sthlms Tekniska Institut, Liljeholmstorget, Sthlm, kl 16-19
25 apr Läsecirkel: För Lydia, Sthlms stadsbibl, kl 18
25 apr Förfträff Fredrik Backman, Sthlms stadsbibl, kl 18
25 apr Öppen Scen: Poesi: Restaurang Landet, Sthlm, kl 18
25 apr tidskr Oper fyller 40 år, Folkoperan, Sthlm, kl 18
25 apr Bokrelease: Evidensbaserad stadsutveckling, Scandic Malmen, Sthlm, kl 16.30
25 apr Förträff Fredrik Backman, Sthlms stadsbibl, kl 17
25 apr Bokrelease: Gravid med kropp och själ & Föd på dina villkor; Katarina Bang 17, Sthlm, kl 17
25 apr Existentiell salong: Varför finns lidande?, Teater Brunnsg Fyra, Sthlm, kl 16.30
25 apr Författarfrukost – Rabén & Sjögren och B.Wahlströms, Grillska, Stortorget 3, Sthlm, kl 8
25 apr Om kampen för rösträtt, ABF, Sthlm, kl 18.30
25 apr Pressvisning av två nya utställningar: Paul Fägerskiöld och Rita Nettelstad, BORÅS Konstmuseum, kl 10
25 apr Student-AW med Berättarministeriet,Gamla Observatoriet, Sthlm, kl 15.30
25 apr Boksläpp: Upplevelser i Sthlms natur, G:a stans bokhandel, Sthlm, kl 18
25 apr Premiär: Dracula, Kgl Operan, Sthlm
***25 apr Deadline Martha Sandwall-Bergströms Författarfond stipendium till forskare
26 apr Lös Högt, final, Grand UPPSALA
26 apr Vernissage: Arkitekturvisioner, ArkDes, Sthlm, kl 16
26 apr Finntastic, Kulturhuset Oceanen, GÖTEBORG
25 apr Staten mot den enskilde, ABF, Sthlm, kl 18
26 apr Språkrådsdagen, Scamdic Klara, Sthlm, kl 8-15,MNoderna Museet, Sthlm, kl 17
26 apr Filmklubben: Färgernas djur
26 apr Vernissage Arkitekturvisioner: Skeppsbron,ArkDes, Sthlm, kl 17
26 apr Premiär: Ship of Fools (”tragikoimisk dystopi om världens undergång”, GÖTEBORGS Stadsteater
26 apr Invign utställn Arkitekturvisioner, ArkDes, Sthlm
26 apr Frukostmöte med Martin Lundstedt, IVA, Sthlm, kl 8
26 apr Since you asked – litterär frågespalt, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 18
26 apr Sinnlighet och demoni, Guldfoajen, Kgl Operan, Sthlm, kl 18
26 apr YA Reading Group, Sthlms stadsbibl, kl 17
26 apr ”Expressionism i exile”, Goetheinstitutet, Sthlm, kl 18.30
26 apr Novellix avslöjar vinnaren av sin novelltävling, G:a Stans bokhandel, Sthlm, kl 17
26-28 apr Arabiska bokmässan, Amiralen, MALMÖ
26-27 apr Kortfilmsfestivalen Frame, Bio Roy, GÖTEBORG
27-28 apr Megaloppis, Solnahallen, Sthlm, kl 11-16
27 apr Frame filmfestival, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 12
27 apr MerciPoesi, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 14
27 apr Sthlms Kulturnatt, massor med olika aktiviteter
27 apr Sthlms stadsmuseum återinvigs efter renovering med 24-timmarsvisning i historiska dräkter
27-28 apr Avslutningsträff för Catahya, som läggs ned, lörd kl 14, sönd kl 15, Örnboet (ligger vid Flatensjön), Sthlm
27 apr Vernissage: Apokalyptiska drömmar, Konstart, Höpkensg 11, Sthlm, kl 17
28 apr Skrivarkurs, Cafe & Galleri Borgstugan, ESLÖV, kl 10
28 apr När synthen gick online, Goto 10, Sthlm, kl 12
28 apr Stora barnboksdagen, sex deltagande förlag, Akademibokhande
ln, Sthlm
29 apr Kväll om Hjalmar Söderberg, Svenska Akademien, kl 19, anm biljetter@svenskaakademien.se
29 apr Filosoficafe: Längtan och saknad, Farsta bibl, Sthlm, kl 18
29 apr Filosoficafe: Öppet tema, Gröndals bibl, Sthlm, kl 19
29 apr Fantasycirkel, Sthlms stadsbibl, kl 17
29 apr Poesicirkel om Hanna Hallgren, Sthlms stadsbibl, kl 18
29 apr FIlosoficafe: Luftslott, Aspuddens bibl, Sthlm, kl 17.30
29 apr Kvinnor i arbetarröelsen, ABF, Sthlm, kl 18
29 apr Filosofikafe: Luftslott, Aspuddens bibl, Sthlm, kl 17.30
29 apr Filosofikafe: Längtad och saknad, Farsta bibl, Sthlm, kl 18
29 apr Kvinnorna i arbetarrörelsen, ABF, Sthlm, kl 18
***30 apr Deadline Nordiskt Berättarcentrums stipendium Berättarkraft, tema Skräckslagen, https://www.mynewsdesk.com/se/berattarcentrum/pressreleases/skraeckslagen-det-aer-aarets-tema-foer-tioaarsjubilerande-stipendiet-beraettarkraft-2825863
2 maj 500 år sedan Leonardo da Vinci dog
2 maj Pressvisning: Götxeborgs garderob, GÖTRBORGS Konstmuseum, kl 9
2 maj Pressvisning The Great Longing, BOHUSLÄNS Konsthall
2 maj Förfträff PJ Andersson & S Elfors, G:a Stans bokhandel, Sthlm, kl 18
2 maj Per J Andersson och Susanna Elfors om tågresor, G:a Stans bokhandel, Sthlm, kl 18
2 maj Seminarium om svensk utrikesrapportering, Radiohuset, Sthlm, kl 8.15
3 maj Filmpremiär: Avengers: Endgame
4 maj Star Wars-dagen
4 maj Läsfåtölj – hänryckning, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 14
4 maj TV-spelsturnering: FIFA, GÖTEBORGS stadsbibl, kl 13
***5 maj Deadline nominering till Alvarpriset, se http://www.alvarfonden.org

———————————————————-
According to a new survey, 90% of men say their lover is also their
best friend. Which is really kind of disturbing when you consider
man’s best friend is his dog.
———————————————————-

S F – P U B M Ö T E N I N O R D E N

SVERIGE:
* Club Cosmos, andra tisdagen i månaden, kl 17, The Rover, Göteborg
* Gefle Science Fiction, andra tisdagen i månaden, Bishops Arms, Gävle, kl 7
* Kalmarfandom, sista fredagen i månaden, O’Reillys Irish Pub, Kalmar, kl 18
* LSFF, var tredje torsdag, DeKlomp, Linköping, kl 19
* Malmöfandom, andra tisdagen i månaden, Nya Tröls, Malmö, kl 18
* OBS! Ny lokal. SFSF, tredje tisdagen i månaden, Bishop’s Arms matsal, Tyska brinken 36, Sthlm, kl 18
* Umeå Förening för Science Fiction, ”en eller två måndagar i månaden”, Bishop’s Arms, kl 17.30(info alvekatt@telia.com)
* Tolkiensällskapet Mithlond, första tisdagen varje månad, Ölstugan Tullen vid Svingeln i Göteborg, kl 19
* Upsalafandom, första tisdagen i månaden, Buddy’s Irish Pub, Uppsala, kl 18
* Västeråsfandom, andra tisdagen i månaden, Bishop’s Arms, Västerås, kl 18
* SSKAK (Svenska Skräck-AKademin), med ojämna mellanrum, olika platser, f n Grekiska Kolgrillsbaren, nära Globen, Sthlm – nästa möte 13 feb, Ricotta, Ringv 98, Sthlm (se Kalendern).
* Ångbåtsfika med Steampunk Göteborg, ”någon lördag i månaden”, Adolf Edelsvärds Gata / Ångbåtsbryggan vid Röda sten (Ångbåten Eduard Melin)
DANMARK:
* Foreningen Fantastik, den 2:a och 20:e varje månad, Café Asta, Valby Langgade
6, Köpenhamn, kl 18?
FINLAND:
* Helsingforsfandom, torsdagar ojämna veckor, St Urho’s Pub, kl 18
* Risingshadow-fi, andra lördagen varje månad, Ölhus Oslo (OBS! Pubnamn, plats är H-fors), kl 19+
* Esbo, andra och sista måndagen varje månad, Pub Harakanpesä eller Captain Corvus
* Jyväskyläfandom, tredje onsdagen i månaden, Sohwi, Jyväskylä, kl 18
* Joensuu, andra tisdagen varje månad, Ravintola 60s, kl 18
* Raseborg, olika tider Art Café Srendipity (datum utannonseras på Raasepori Mafias FB-sida)
* Tammerforsfandom, andra tisdagen i månaden, Ravintola Telakka, kl 18
* Åbofandom, första torsdagen i månaden, Panimoravintola, kl 18
NORGE:
* Aniara har möten varaannan tisdag i sf-avdelningen på Realfagsbiblioteket i Vilhelm Bjerknes’ Hus i Blindern.

FÖR DECKARSKOLAN av Arvid Engholm

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *