DNA-hantering i din deckare

a-pair-of-pears Ett autosomalt DNA-test är i det närmaste optimalt för just släktforskning.

Testet omfattar den testades anor de närmaste 5-6 generationerna vilket innebär att det är mycket användbart för en mängd olika syften. Varje individ ärver sitt DNA från sina föräldrar, som i sin tur har ärvt sitt från sina föräldrar osv, osv. Ju fler generationer bakåt desto mer svårfunnet och ”utblandat” är detta DNA och därför används ett autosomalt test för att matcha gentemot relativt nära släktskap som sträcker sig max cirka 250 år tillbaks i tiden.

Ett utmärkt autosomalt DNA-test är det som kallas Family Finder.
Fundera på vad som händer om man inte  hittar någon ”utomståendes” DNA i ett barn.

https://www.familytreedna.com/

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *